Firmowe

Jaki kredyt dla nowych firm?

Znudziła ci się praca na etacie i chcesz sam pociągać za biznesowe sznurki? Korzystając wiedzy i potencjału, jaki dają nam młodzi przedsiębiorczy startupowcy, warto zastanowić się nad rozwojem firmy, która poza samym swoim istnieniem wniesie na rynek również innowacyjne i zaawansowane technologicznie rozwiązania. Jeśli nie jesteś obeznany z branżą technologiczną, ale interesują cię startupowe rozwiązania możesz również zaoferować inne usługi, które będą się nieco odróżniały od tych istniejących na rynku. Banki idąc z duchem czasu proponują młodym przedsiębiorcom kredyt dla startupów, ale również kredyty na otwarcie firmy czy też kredyt na start firmy.

Na jakich zasadach udzielany jest kredyt na start?

Wpływ na zmianę kredytowania nowych działalności miała zmiana polityki bankowej, która zreorganizowała przyznawanie kredytów na rozpoczęcie działalności oraz przedsiębiorstwom z niewielkim majątkiem. Zazwyczaj mniejsze firmy nie posiadają odpowiedniego kapitału na inwestycje, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z indywidualnie dopasowanego kredytu na start firmy.

Kredyt dla firm

Młode firmy z reguły zaciągają kredyty dla nowych firm na:

  • zakup specjalistycznych maszyn, linii produkcyjnych czy sprzętu IT

  • nowych budynków gospodarczych, np. hali produkcyjnej

  • zaspokojenie bieżących potrzeb, np. opłata faktur, pokrycie rachunków transakcji z kontrahentami.

Dodatkowym atutem kredytów na start jest możliwość korzystania z kredytów firmowych z dotacją. Finansowanie ze wsparciem rządowym nazywane jest najczęściej kredytem pomostowym, ponieważ udzielany jest finansowanie, które pokryje potrzeby firmy w okresie oczekiwania na wypłatę dotacji unijnej. Kredyt można spłacić dopiero po uruchomieniu środków z dotacji unijnej.

Mikro przedsiębiorcy z reguły wnioskując o kredyt na start dla nowych firm, mają w obowiązku przedstawić znacznie większą ilość dokumentacji finansowej niż przedsiębiorcy o ugruntowanej pozycji na rynku biznesowym. Kredyt dla rozpoczynających działalność udzielany jest zazwyczaj na podstawie zaprezentowanego biznesplanu.

Jakie dokumenty są wymagane przy kredycie dla firm?

Dokumentacja wymagana przez bank przy składaniu wniosku kredytowego może się różnić w zależności od oferty kredytowej. Zazwyczaj przedsiębiorstwa zobowiązane są do przedstawienia szczegółowej dokumentacji finansowej w celu potwierdzenia płynności finansowej.

W większości przypadków czy to mała, czy duża firma instytucje bankowe wymagają przedstawienia podstawowej dokumentacji firmowej, takiej jak:

  • zaświadczenie o wpisie do CEIDG

  • numer NIP

  • numer REGON

  • w przypadku spółki należy przedstawić zaświadczenie z KRS, umowę spółki oraz statut spółki.

Większość banków prosi o zgromadzenie pełnej dokumentacji finansowej przedsiębiorstwa, ale jest to również decyzja zależna indywidualnie od banku, w którym składamy wniosek kredytowy. Wszystkie firmy niezależnie od rodzaju prowadzonej księgowości zobowiązane są do przedstawienia szeregu zaświadczeń jak:

  • zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS i Urzędu Skarbowego

  • niekiedy wymagana jest opinia innych banków, w których prowadzone są rachunki bankowe.

Należy pamiętać, że rodzaj składanych dokumentów finansowych uzależniona jest od sposobu rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Firma na początku działalności wybiera sposób rozliczania z fiskusem i na tej podstawie przedstawia dokumenty finansowe przy kredycie na działalność gospodarczą.

Przedsiębiorstwa prowadzące pełną księgowość powinny przygotować do wniosku kredytowego:

  • bilans

  • rachunek zysków i strat za ostatni rok rozliczeniowy

  • deklaracje PIT za poprzedni rok rozliczeniowy.

Mniejsze przedsiębiorstwa prowadzące Księgę Przychodów i Rozchodów powinny okazać w banku:

  • deklaracje PIT za poprzedni rok rozliczeniowy rozliczeniowy

  • wykaz z Księgi Przychodów i Rozchodów.

Przedsiębiorstwa korzystające z formy rozliczenia na podstawie karty podatkowej zobowiązane są do dołączenia do wniosku kredytowego następujących dokumentów finansowych:

  • decyzji Urzędu Skarbowego w sprawie wysokości podatku za bieżący rok rozliczeniowy

  • wykaz z Księgi Przychodów i Rozchodów.

Należy jeszcze wspomnieć o przedsiębiorcach rozliczających się na podstawie ryczałtu, którzy przy wniosku kredytowym powinni okazać:

  • roczne zestawienie podatkowe za poprzedni rok rozliczeniowy

  • deklaracje VAT za miesiące w bieżącym roku rozliczeniowym.

 

Możesz również polubić

2 komentarze

  1. Nie mam własnych środków finansowych, ale chciałabym założyć własną działalność zajmującą się szkoleniem ludzi. Czy na założenie takiej działalności otrzymam kredyt dla firm?

    1. Kredyty dla nowych firm dostępne są właściwie od pierwszego dnia działalności. Zazwyczaj banki przed udzieleniem kredytu dla nowej firm proszą o przedstawienie biznes planu, która ma zostać sfinansowana. W razie pytań zapraszam dohttps://norbertlenart.pl/kontakt-norbert-lenart/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *