Rządowe dopłaty do mieszkań cieszyły się i nadal cieszą dużym zainteresowaniem. Jeden z najpopularniejszych programów dofinansowujących własne mieszkanie powoli zbliża się do końca. Mieliśmy już program Rodzina na swoim, powoli kończy się Mieszkanie dla Młodych 2018 i nadchodzą Indywidualne Konta Mieszkaniowe.

Jak uzyskać rządową dopłatę do własnego mieszkania?

Pomimo że program Mieszkanie dla Młodych powoli dobiega końca, nadal istnieje szansa na uzyskanie dofinansowania do własnego mieszkania. Już 1 stycznia 2018 roku zostanie uruchomiona ostatnia pula środków. MdM jest to dopłata uruchamiana przy jednoczesnym zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Żeby skutecznie uzyskać dopłatę należy już w grudniu rozpocząć procedurę kredytową w bankach, które realizują kredyty z dopłatami. Czemu należy to zrobić? Bo tak jak przy każdej puli środków liczy się kolejność zgłoszeń przez klientów do Banku Gospodarstwa Krajowego który rezerwuje środki do wykorzystania na program MdM. Złożenie zapytania o kredyt w banku po 2 stycznia może być terminem zbyt późnym, aby zagwarantować środki na dopłatę do zakupu mieszkania.

Kredyt hipoteczny

Mieszkanie dla Młodych 2018 skierowane jest do osób, które nie przekroczyły 35 roku życia, wyjątkiem są rodziny, gdzie jeden z małżonków nie przekroczył progu lub posiadają więcej niż 3 dzieci. Dofinansowanie dostępne jest zarówno dla mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Osoby wnioskujące o dopłatę nie mogą mieć żadnego prawa do innej nieruchomości. Wysokość dotacji uzależniona jest od ceny za metraż, który ustalany jest indywidualnie dla każdego miasta.

Zazwyczaj środki z przydzielonego dofinansowania własnego mieszkania są przeznaczane przez kredytobiorców na pokrycie wkładu własnego, który od stycznia bieżącego roku wynosi 20 proc. nabywanej nieruchomości. Wnioskując o dopłatę MdM, należy posiadać zdolność kredytową, którą można wcześniej obliczyć wraz z ekspertem finansowym. Ponadto niezbędne jest przygotowanie pełnej dokumentacji umożliwiającej złożenie wniosku kredytowego. Po pozytywnej decyzji kredytowej zostanie uruchomiona pula środków z programu Mieszkanie dla Młodych.

Kiedy zostaną uruchomione Indywidualne Konta Mieszkaniowe?

 

Indywidualne Konta Mieszkaniowe mają być następstwem programu Mieszkanie dla Młodych i stanowią integralną część Mieszkania Plus. Stworzenie kont, na których zbierane były by środki na własne mieszkanie, ma pomóc zachęcić do oszczędzania na własne cztery kąty. Środki z dopłat, które do tej pory były przeznaczane na takie programy jak MdM czy Rodzina na swoim zostaną przeznaczone na premie w ramach projektu Indywidualnych Kont Mieszkaniowych.

Konta oszczędnościowe będą uruchamiane przy współudziale banków komercyjnych. Raz do roku nasze oszczędności będą podliczane i nagradzane premią dla najbardziej oszczędnych, która zostanie ściśle określona w ustawie. Prawdopodobnie kwota motywująca oszczędzanie zostanie zwolniona z podatku. Konta mają ruszyć od 2019 roku, kiedy to program Mieszkanie dla Młodych zostanie wygaszony.

Z Indywidualnych Kont Mieszkaniowych będą mogli skorzystać wszyscy, nawet ci, którzy już posiadają własne nieruchomości. Środki zgromadzone na konta będzie można przeznaczyć na wkład własny na mieszkanie lub na jego remont.

Podsumowując, rządowe dopłaty cieszą się szerokim zainteresowaniem, świadczyć o tym może choćby fakt, że ostatnia pula środków na 2017 rok rozeszła się w ciągu 6 godzin od jej uwolnienia przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Nowy sposób na wsparcie mieszkalnictwa jest dopiero w fazie projektów, ale można przypuszczać, że premia za oszczędzanie na własne mieszkanie może być zachęcająca.

Możesz również polubić

1 komentarz

  1. Skorzystałam z Mieszkania dla Młodych i dzięki temu mam własny kąt, nie wiem czy Mieszkanie Plus stworzy takie same możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *