Firmowe

Jakie są koszty kredytu samochodowego dla firmy?

Mogłoby się wydawać, że kredyt samochodowy dla firm powoli przechodzi do lamusa i jest wypierany z rynku finansowego przez inne formy finansowania zewnętrznego. Jednak małe firmy oraz jednoosobowe działalności gospodarcze nadal korzystają z kredytu samochodowego dla firm na korzystnych warunkach. Za pomocą kredytu można zarówno sfinansować zakup samochodu osobowego, ale również innych środków transportu.

Jakie są cechy kredytu samochodowego dla firm?

Kredyt samochodowy dla firm to przede wszystkim zobowiązanie finansowe, które należy przeznaczyć na cel wskazany we wniosku kredytowym. Najczęściej zaciągany jest na zakup samochodów służbowych, ale również na zakup motocykli, skuterów, quadów czy nawet autobusów i busów do przewożenia osób.

Na koszty kredytu samochodowego dla firm wpływa kilka czynników, między innymi wieku kupowanego samochodu na firmę czy rodzaju samochodu. Jednak głównie oprocentowanie kredytu szacowane jest na podstawie kondycji finansowej kredytobiorcy.

Istotną kwestią jest ustanowienie zabezpieczenia. Przy kredycie samochodowym zabezpieczenie ustanawiane jest na kredytowanym przedmiocie. Bank zostaje wpisany do karty pojazdu jako wierzyciel do dnia spłacenia ostatniej raty kredytu. Uprawnieniem banku jest możliwość wyrażenia sprzeciwu w kwestii sprzedaży pojazdu przed spłaceniem ostatniej raty.

Jakie są koszty kredytu samochodowego dla firmy?

 

Obliczając koszty kredytu samochodowego dla firm, należy uwzględnić wkład własny. Nie jest to obowiązkowa pozycja przy kredycie, ale jednak wyższy wkład znacznie obniża koszty kredytowe.

Pozostałymi kosztami w kredycie samochodowym dla firmy są odsetki od pożyczonej kwoty oraz prowizja. Można jeszcze doliczyć koszt ubezpieczenia OC i AC za zakupiony pojazd. Przy kredycie samochodowym, właściciel pojazdu jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia AC.

Przykład symulacji kredytu samochodowego:

 

Nowy samochód

Używany samochód

Wartość pojazdu

90000

40000

Wkład własny

20,00%

20,00%

Liczba miesięcy

36

36

Oprocentowanie kredytu

5,49%

6,99%

Prowizja

3,00%

3,00%

Wysokość miesięcznej raty

2 173,78 zł

987,92 zł

Jak rozliczyć kredyt samochodowy dla firm?

 

Zaciągnięcie kredytu samochodowego ma też swoje jasne strony, jak na przykład możliwość zaliczenia części odsetkowej raty kredytowej do kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowe opłaty, jak prowizja oraz oprocentowanie również można uwzględnić w kosztach.

W przypadku prowadzenia odpisów amortyzacyjnych, to są one możliwe pod warunkiem, że kredytowany pojazd zostaje wciągnięty na listę majątku firmy. Dodatkowo zakupiony pojazd powinien być wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Kiedy na samochodzie ustanowiony jest zastaw przez bank, to kredytobiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych tylko adekwatnie do proporcji swoich udziałów. Zobowiązany jest również do opłacenia podatku VAT. Samochody do 3,5 tony wykorzystywane zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych objęte są 50 proc. podatkiem VAT. Zasada ta dotyczy również kosztów związanych z użytkowanie samochodu (paliwo, serwis, naprawy).

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *