Praca za granicą nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskać w Polsce kredyt na zakup własnej nieruchomości. Bez wątpienia banki bardzo lubią ustabilizowane dochody pochodzące z umowy o pracę. Zasada ta dotyczy zarówno osób pracujących w kraju, jak i poza nim. Poniżej kilka wskazówek jak uzyskać korzystne warunki kredytu hipotecznego.

Jak liczona jest zdolność kredytowa na etacie za granicą?

 

Umowa o pracę daje w pewnym sensie stabilne zarobki otrzymywane regularnie co miesiąc. Przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny bank zawsze oblicza zdolność kredytową kredytobiorcy, aby sprawdzić czy jest on w stanie regularnie spłacać kolejne raty kredytowe. Najważniejszym elementem obliczania zdolności jest wysokość zarobków, a następnie ilość osób w gospodarstwie domowym oraz comiesięczne obciążenia.

Kredyt hipoteczny

Inną niezwykle ważną kwestią przy obliczaniu zdolności jest kwestia utrzymania. Przy umowie o pracę za granicą do 150 km odległości od miejsca zamieszkania bank uwzględnia koszty utrzymania w Polsce.

Jakie dokumenty są potrzebne przy zakupie mieszkania na kredyt?

 

Przy kredycie hipotecznym niezbędne jest dostarczenie dokumentacji na podstawie której bank oceni zdolność kredytową. Do wniosku kredytowego niezbędne jest dostarczenie przede wszystkim umowy o pracę, w przypadku pracy za granicą jest to kontrakt, który powinien być przetłumaczony na język polski.

Wpływy na konto zagraniczne a polskie – czy ma znaczenie?

Z dokumentów które bank wymaga do potwierdzenia wynagrodzenia znajdziemy wpływy wynagrodzenia na konto. Jeżeli wynagrodzenie wpływa na konto w Polsce wówczas mamy dostęp do większej ilości banków akceptujących dochód zagranicą. Dodatkowo nie ma potrzeby tłumaczenia wyciągów na język polski przez tłumacza przysięgłego. Wpływ dochodu na konto zagraniczne wiąże się z nie tylko z tłumaczeniem wyciągów ale i dostarczeniem zagranicznego odpowiednika raportu z BIK np w Niemczech jest to Schufa. Nawet jeżeli nie posiadasz kredytów zagranicą Bank będzie wymagał tego dokumentu wraz z jego tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego.

Jaki wkład własny w kredycie walutowym?

Przy dochodach osiąganych za granicą bank może wymagać wyższego wkładu własnego. Tradycyjnie banki wymagają minimum 10 procent wartości nieruchomości. Jednak głównie przy dochodach osiąganych w Euro bank wymaga minimalnego wkładu własnego w wysokości 26 procent wartości nieruchomości.

Jeżeli jesteś zainteresowany/a kredytem zapraszam do kontaktu.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *