Już za kilka tygodni skończy się 2017 rok, na rynku mieszkaniowym oznacza to wypłatę dofinansowania własnego mieszkania. W styczniu 2018 roku w ramach programu MdM 2018 zostanie wypłacona ostatnia pula środków z dopłaty. Podobnie jak w zeszłym roku tak i w tym banki rozpoczęły procedurę przyjmowania wniosków o zbadanie zdolności kredytowej pod kątem uzyskania kredytu hipotecznego z dopłatą.

Znajdź nieruchomość

Zawsze pierwszym krokiem powinno być znalezienie odpowiedniej nieruchomości. To od ceny mieszkania lub domu będzie zależeć, o jaką kwotę kredytu będziemy wnioskować. W ramach programu kupowania nieruchomość w przypadku mieszkania nie powinna przekraczać 75 metrów kwadratowych, a dom 100 metrów kwadratowych.

Kredyt hipoteczny

Program Mieszkanie dla Młodych umożliwiał dofinansowanie brakującego wkładu własnego. Osoby samotne, pary czy małżeństwa bezdzietne mogą liczyć na 10 procentowe dofinansowanie, natomiast małżeństwa z jednym dzieckiem 15 procent, z dwójką 20 procent, a trójka i więcej na 30 procent. Więcej o samej dopłacie do wkładu pisałem tutaj.

Złóż wniosek o zbadanie zdolności kredytowej

Dla przypomnienia przy składaniu winsoków o MdM 2018 liczy się kolejność, a tym samym im szybciej złożymy wniosek o zbadanie zdolności kredytowej, tym większa szansa na uzyskanie dofinansowania.

Banki już rozpoczęły procedurę przyjmowania wniosków celem badania zdolności kredytowej. Warto pamiętać, że najważniejszym czynnikiem przy obliczaniu zdolności jest osiągany dochód kredytobiorcy. Inne czynniki to:

  • liczba osób w gospodarstwie domowym

  • liczba innych zobowiązań kredytowych

  • dobra historia kredytowa

  • wiek kredytobiorcy

  • wysokość wnioskowanej kwoty kredytu

  • ilość rat kredytowych.

Jak przygotować się doMieszkania dla Młodych_

Podsumowując, program Mieszkanie dla Młodych cieszył się dużym zainteresowaniem. Ostatnia pula środków z 2017 roku rozeszła się w zaledwie kilka godzin. Niestety program dopłaty do własnego mieszkania odchodzi powoli do przeszłości i w jego miejsce powstaną Indywidualne Konta Mieszkaniowe w ramach programu Mieszkanie Plus. Kto pierwszy ten ma większą szansę uzyskania kredytu hipotecznego z dopłatą MdM 2018.

Jeśli jesteś zainteresowana/y uzyskaniem kredytu z dopłatą MdM 2018 zapraszam na bezpłatne konsultacje kredytowe.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *