Łatanie domowego budżetu nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Kilka zobowiązań kredytowych, codzienne wydatki mogą przyprawić o ból głowy. Wyjściem z nieprzyjemnej sytuacji związanej z dużą ilością rat kredytowych jest sporządzenie domowego bilansu wydatków. Wiemy wtedy jakie koszty ponosimy, płacąc co miesiąc kilka rat kredytowych. Konsolidacja kredytów to jedno z najprostszych i najpopularniejszych rozwiązań kredytowych pozwalających na poprawę domowego budżetu.
Jakie są wady i zalety kredytu konsolidacyjnego?
Bezsprzecznie największą zaletą kredytu konsolidacyjnego jest możliwość odciążenia domowego budżetu i zmniejszenie ilości płaconych rat kredytowych. Płacenie kilku rat może doprowadzić do pętli kredytowej, niewypłacalności kredytobiorcy, a tym samym pogorszenia jego zdolności kredytowej i zaniedbania historii kredytowej.
To, co można skonsolidować w kredycie to nie tylko kredyty, ale również:
-
karty kredytowej
-
debet na koncie osobistym
-
kredyty gotówkowe
-
kredyty hipoteczne
-
pożyczki ratalne.
Jedyną wadą, o jakiej należy wspomnieć, decydując się na kredyt konsolidacyjny to koszty kredytowe, są one nieodłącznym elementem każdego kredytu. Jednak przy podsumowaniu wszystkich kosztów związanych z opłacaniem kilku rat może się okazać, że konsolidacja zadłużenia wcale nie jest taka kosztowna. Kosztem kredytu konsolidacyjnego jest:
-
oprocentowanie (RRSO oraz marża)
-
prowizja za udzielenie kredytu
-
koszty związane z przygotowaniem wniosku kredytowego.
Koszty te różnią się w zależności od propozycji kredytowej banku, która jest ustalana według wewnętrznych procedur bankowych.
W jaki sposób wypłacane są środki kredytu konsolidacyjnego?
Kredyt konsolidacyjny to połączenie kilku rat w jedną mniejszą ratę kredytową. Przy składaniu wniosku o kredyt konsolidacyjny bank wymaga przedstawienia wszystkich zobowiązań kredytowych. Decyzją banku jest, które kredyty zostaną skonsolidowane, a które nie wejdą w konsolidację.
Wypłata środków kredytowych odbywa się na konto wcześniej wykazanych kredytów. Jeśli kredytobiorca wnioskował jedynie o spłatę zobowiązań, to na jego konto nie zostaną przelane żadne środki kredytowe. Natomiast, kiedy wnioskowana kwota kredytu przekracza zobowiązania, to po spłaceniu wskazanych kredytów nadwyżka zostanie przekazana na konto kredytobiorcy.
Wnioskując o kredyt konsolidacyjny, warto się zastanowić, czy zależy nam jedynie na spłacie obciążających domowy budżet rat, czy jednocześnie na zaciągnięciu dodatkowej kwoty i przeznaczenie jej na dowolny cel. Dodatkowa kwota powiększa zadłużenie, zwiększa koszty kredytowe, a tym samym wydłuża okres kredytowania.