Wprowadzenie firmy na rynek wiąże się z poniesieniem kosztów. Wiele nowych firm korzysta przy tej okazji z ofert pożyczek dla firm oraz kredytów dla firm. Propozycja kredytowania potrzeb firmy na starcie daje możliwość podniesienia jej płynności finansowej, a tym samym zbudowaniu historii kredytowej, która będzie potrzebna przy większych kredytach na rozwiniecie działalności gospodarczej. Prowadzenie własnej działalności to bardzo często poczucie wolności, ale jednocześnie wysokie koszty początkowe mogą mocno ograniczyć pole manewru początkującej firmie. Przyjrzymy się możliwościom pożyczkowym oraz kredytowym dla nowych firm.

Na jakich zasadach udzielane są pożyczki dla firm?

Jeszcze do niedawna uzyskanie pożyczki na start nie było łatwe, ponieważ instytucje finansowe wymagały przedstawienia udokumentowanej płynności finansowej za co najmniej ostatnie pół roku. Polityka wielu banków zmieniła się w stosunku do nowych firm, dzięki czemu znacznie łatwiej jest uzyskać pożyczkę dla firmy.

Coraz częściej banki udzielają pożyczek już od pierwszego dnia działalności firmy. Warunkiem wnioskowania o finansowanie jest przedstawienie biznesplanu oraz oszacowania zysków, to na ich podstawie bank oblicza zdolność finansową firmy.

 Kredyt dla firm

Na jakich zasadach dostępny jest kredyt dla nowych firm?

Potężnym zastrzykiem finansowym dla nowej firmy są kredyty. Banki coraz chętniej oferują kredyt na start. Istotnym warunkiem otrzymania takiego kredytu jest ustanowienie zabezpieczenia kredytowanej kwoty. Zabezpieczenie kredytu to również możliwość zmniejszenia kosztów kredytowych. Takim zabezpieczeniem może być majątek firmy, jednak nowe firmy często takiego majątku nie posiadają.

Banki najczęściej wymagają ustanowienia zabezpieczenia rzeczowego lub osobistego. Zabezpieczenie rzeczowe to wspomniane zabezpieczenie na majątku firmy, które stosowane jest przy kredytach dla firm z dłuższym stażem. Przy zabezpieczeniach rzeczowych wyróżnić należy:

  • zabezpieczenie na nieruchomości

  • zabezpieczenie kwoty na koncie firmowym

  • zastaw majątku firmy.

Natomiast zabezpieczenie osobiste uwzględniane jest przy kredytach dla nowych firm. Występuje ono w postaci poręczenia osoby trzeciej, weksla in blanco oraz przystąpienia do kredytu osoby trzeciej.

Podsumowując, kredyt a pożyczka to instrumenty finansowe, których zadaniem jest pomoc w rozwoju firmy lub pokrycie bieżących potrzeb. Nowe firmy mogą się spotkać z wymogiem zabezpieczenia wnioskowanej kwoty na przykład w postaci weksla in blanko lub zabezpieczenia na nieruchomości.

Jeśli jesteś zainteresowany/a pożyczką lub kredytem dla firm zapraszam do kontaktu.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *