Kredytów dla firm jest wiele i nie każdy z nich może zostać zrealizowany na ten sam cel kredytowy. Wśród rodzajów kredytów dla firm są takie, gdzie nie jest istotne wskazywanie wykorzystania środków, a są również takie, które wymagają ustanowienia zabezpieczenia kredytowanych środków finansowych.
Jaki może być cel kredytowy?
Kredytem dla firm, który wymaga zabezpieczenia najczęściej jest kredyt hipoteczny, inwestycyjny czy też technologiczny. Wymagają one ścisłego wskazania, na co zostaną spożytkowane wypłacone środki kredytowe. Nawet jeśli firma korzysta z kredytu na dowolny cel, to wypłacony kredyt powinien zaspokoić potrzeby firmy.
Najczęściej wskazywanym celem kredytowym przy kredytach dla firm są:
-
kupno maszyn lub urządzeń
-
zakup, budowa lub modernizacja nieruchomości
-
zakup samochodów
-
opłata bieżących zobowiązań wobec kontrahentów.
Jakie kredyty zaciągają mikro przedsiębiorcy?
To, co spędza sen z powiek małym przedsiębiorca to utrzymanie płynności finansowej. Zazwyczaj zaciągnięte kredyty pozwalają na jej utrzymanie, a tym samym przeznaczane są na pokrycie bieżących potrzeb firmy jak rozliczenie się z kontrahentami, czy wypłata wynagrodzeń dla pracowników.
Mikro przedsiębiorcy korzystają również z kredytów zabezpieczonych na hipotece. Najczęściej środki kredytowe przeznaczane są na zakup nieruchomości pozwalającej na prowadzenie działalności gospodarczej lub modernizacje już posiadanego budynku. Wiele małych firm korzysta z kredytów technologicznych, gdzie gwarancję spłaty zobowiązania daje Bank Gospodarstwa Krajowego.
Jaki kredyt dla firm najczęściej zaciągają przedsiębiorcy?
Najczęściej wybieranym kredytem dla firm jest kredyt obrotowy. Pozwala on na zaspokojenie bieżących potrzeb firmy. Najczęściej jest on udostępniany w formie limitu w koncie firmowym, dzięki czemu firma ma stały dostęp do środków kredytowych. Spłata kredytu obrotowego odbywa się regularnie poprzez wpływy na konto.