Jest to często zadawane pytanie przez kredytobiorców. Istnieje kilka możliwości zaciągnięcia kredytu bez podpisu drugiego małżonka. Sytuacja dotyczy głównie osób, które nie posiadają umowy o rozdzielności majątkowej. Nie ma sytuacji bez wyjścia, poniżej kilka wskazówek na temat kredytu bez zgody współmałżonka.
Jaki kredyt wymaga zgody współmałżonka?
Najczęściej zgoda oraz podpis na wniosku kredytowym wymagany jest przy kredycie hipotecznym. Jest to długoterminowe zobowiązanie na wysoką kwotę, co oznacza, ze bank wymaga podpisu małżonka.
Wyjściem z sytuacji jest zawarcie rozdzielności majątkowej, wtedy do wniosku kredytowego dołączana jest informacja dotycząca rozdzielności. Taką rozdzielność dobrze jest zrobić z małym wyprzedzeniem za nim zostanie złożony wniosek o kredyt.
Czy przy kredycie gotówkowym wymagany jest podpis małżonka?
Kredyt gotówkowy jest nieco elastyczniejszym sposobem finansowania i nie zawsze wymagany jest podpis małżonka. Przy kredycie gotówkowym nie jest wymagane ustanowienie zabezpieczenia wnioskowanej kwoty kredytu, co pozwala na uniknięcie procedury, która obowiązuje przy kredytach hipotecznych.
Dodatkowo kredyt gotówkowy udzielany jest na niższą kwotę niż kredyt hipoteczny. Zazwyczaj do kwoty nie przekraczającej 20 tys. złotych bank nie wymaga podpisu współmałżonka. Niestety przy wyższych kwotach jego podpis na wniosku jest niezbędny.
Czy orzeczenie o separacji znosi obowiązek podpisu współmałżonka?
Bank może nie wymagać podpisu współmałżonka jeśli w przypadku separacji kredytobiorca dostarczy odpis prawomocnego postanowienia sądu orzekającego separację małżonków. Podobna sytuacja istnieje w przypadku rozwodu, również należy dostarczyć odpis prawomocnego postanowienia sądu orzekającego rozwód.