Oferta leasingu powinna być jak dobrze skrojony garnitur, pasować do leasingobiorcy. Jedna oferta leasingowa nie stanowi podstawy do decydowania o jej wyborze. Mamy możliwość porównania ofert leasingowych korzystając z kalkulatorów leasingu online. Poniżej przedstawię przykład leasingu dla firm na podstawie symulacji w porównywarce leasingu.

Różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym

Decydując się na leasing dla firm mamy do wyboru dwa rodzaje leasingu, operacyjny lub finansowy. Ten pierwszy to jeden z najczęściej wybieranych leasingów przez firmy, głównie ze względów podatkowych.

Leasing operacyjny umożliwia uwzględnienie całej raty leasingowej w kosztach. Natomiast podatek VAT doliczany jest do rat, dzięki czemu nie ma konieczności opłacania go jednorazowo z góry przy podpisywaniu umowy. W związku z tym, że korzystający z leasingowanego przedmiotu otrzymuje przy leasingu finansowym fakturę VAT, w której określono całą kwotę dostarczanego towaru odpis podatku powinien zostać dokonany jednorazowo, z góry.

W przypadku leasingu finansowego przypomina on bardziej zakupy na raty, jak przy kredycie bankowym. Ten rodzaj leasingu daje nam możliwość odliczenia części odsetkowej raty leasingowej od kosztów uzyskania przychodu. Podatek VAT, należy uiścić na samym początku leasingowania. Atutem leasingu finansowego jest możliwość prowadzenia odpisów amortyzacyjnych przez leasingobiorcę, w leasingu operacyjnym odpisy amortyzacyjne prowadzi leasingodawca.

Jakie są koszty leasingu dla firm?

W kosztach leasingowych należy uwzględnić przede wszystkim opłatę początkową, czyli tak zwane koszty manipulacyjne. Od jej wpłaty uzależnione jest wydanie leasingowanego przedmiotu. Wysokość wkładu własnego może się wahać od 1 proc. do nawet 45 proc. Jest ona uzależniona od kilku czynników, między innymi od wieku pojazdu.

Korzystając z kalkulatora leasingu, zauważymy, że im wyższy wkład własny, jesteśmy wstanie wnieść do umowy leasingowej tym niższe raty leasingowe zaoferuje nam leasingodawca. Korzyścią dla firmy jest możliwość wliczenia opłaty początkowej do kosztów uzyskania przychodu. Warunkiem jest wykorzystywanie leasingowanego przedmiotu w celach firmowych.

Przykład leasingu dla firm samochodu osobowego

 

Rodzaj przedmiotu Cena Ilość rat Rata netto Wysokość opłaty wstępnej Opłata wstępna
Nowy 90 000,00 zł 24 3 647,04 zł 10 proc. 900,00 zł
Używany 54 000,00 zł 24 2201,4 10 proc. 540,00 zł

Wyliczenia wykonane dzięki porównywarce ileasing.pl

 

Przykład leasingu dla firm samochodu ciężarowego

 

Rodzaj przedmiotu Cena Ilość rat Rata netto Wysokość opłaty wstępnej Opłata wstępna
Nowy 310 000,00 zł 36 6 550,21 zł 30 proc. 93 000,00 zł
Używany 74 000,00 zł 48 955,50 zł 45 proc. 33 705,00 zł

Wyliczenia wykonane dzięki porównywarce ileasing.pl

Istotną kwestią, o której warto pamiętać leasingując samochód, że wykup pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej może dokonać osoba prywatna. Jest ona zobowiązana do jego użytkowania po wykupieniu przez okres 6 miesięcy i dopiero po tym czasie może go sprzedać.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *