Rozwój młodej firmy to nie lada wyzwanie. Pierwsze kroki w biznesie zazwyczaj opierają się na pozyskiwaniu środków finansowych. Najpopularniejszym sposobem sfinansowania nowej działalności gospodarczej jest skorzystanie z kredytu dla nowej firmy. Jedne oferty są lepsze inne mniej atrakcyjne i na tym polega sukces, aby wybrać kredyt dla nowej działalności gospodarczej odpowiedni do jej potrzeb. Poniżej zaprezentuje trzy sposoby na łatwiejszy wybór kredytu firmowego.
Jedna oferta wiosny nie czyni – szukaj i porównuj oferty kredytu dla nowej firmy
Kiedy zaczynamy myśleć o własnej firmie pierwsza myśl, jaka nam się zazwyczaj nasuwa, to kredyt w banku, w którym mam osobiste konto. Nie zawsze kredyt w swoim banku jest dla nas korzystny. Firma na starcie powinna szukać ofert profilowanych, jedną z takich ofert jest kredyt dla nowych działalności.
Wiele instytucji finansowych oferuje kredyt dla nowej firmy, jednak myśląc perspektywicznie, zastanówmy się nad szczegółami takie kredytu. To, co powinno nas zainteresować w ofercie kredytowej to oprocentowanie kredytu dla firmy, koszt całkowity kredytu firmowego czy też prowizja za udzielenie finansowania.
Jeśli nie mamy czasu na zebranie ofert kredytów dla nowych firm, to możemy skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Wiele firm o ugruntowanej pozycji na rynku finansowym regularnie korzysta z porad doradców kredytowych, którzy przygotowują dla nich oferty kredytów dla firm.
Tani kredyt dla nowej firmy – zabezpieczenia kredytu dla firm
Każdy z nas liczy na tani kredyt dla firmy. Bez wątpienia przy posiadaniu dobrej płynności finansowej możemy liczyć na atrakcyjne warunki kredytowania. Młode firmy zaciągając kredyt dla nowych firm, powinny się liczyć z kilkoma wymogami banków. Jednym z takich wymogów jest ustanowienie zabezpieczenia kredytu firmowego.
Wśród rodzajów zabezpieczeń najpopularniejszym jest weksel in blanco lub hipoteka na nieruchomości, która stanowi majątek firmy. Nowe działalności gospodarcze z reguły mają małą zdolność kredytową, a ustanowienie zabezpieczenia podnosi ich wiarygodność w ocenie banku.
Więcej o rodzajach zabezpieczeń w kredytach dla firm pisałem tutaj.
Kredyt dla nowych firm, a leasing na start działalności gospodarczej
Sposoby na sfinansowanie nowej firmy nie kończą się wyłącznie na kredytach firmowych. Innym rodzajem finansowania młodych przedsiębiorców jest leasing na start. Podejście zarówno banków, jak i leasingodawców w stosunku do młodych przedsiębiorców uległo zmianie i pojawiły się oferty finansowania dla nowych działalności gospodarczych.
Leasing dla nowych firm charakteryzuje się przede wszystkim przystępnymi warunkami finansowania oraz szerokim dostępem do leasingowanych przedmiotów. Minęły już czasy, kiedy leasing kojarzył się wyłącznie z leasingiem samochodów. Obecnie poza samochodami firmowymi leasingować można również sprzęt medyczny, maszyny budowlane, maszyny rolnicze, czy patenty i sprzęt biurowy.
To, co przemawia na korzyść leasingu to między innymi korzyści podatkowe wynikające z ustaw o podatku VAT. Przedsiębiorca decydujący się na leasing ma do wyboru dwa rodzaje, mianowicie leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Przy leasingu operacyjnym podatek VAT wliczany jest w raty leasingowe, które z kolei można odliczyć od kosztów uzyskania przychodu. Natomiast przy leasingu finansowym podatek VAT opłacany jest jednorazowo z góry za cały okres leasingowy. Od kosztów uzyskania przychodu odliczamy jedynie część odsetkową raty leasingu, natomiast mamy prawo do prowadzenia odpisów amortyzacyjnych, które nie są możliwe przy leasingu operacyjnym.
Podsumowując młody przedsiębiorca, nie powinien zamykać się na jedną ofertę kredytu dla firm. Istnieje wiele banków, które oferują kredyty sprofilowane dla nowych działalności gospodarczych. Nawet firma ze Szczecina można skorzystać z korzystnej oferty kredytowania. Poza kredytem istnieje jeszcze jedna otwarta furtka do sfinansowania rozwoju firmy, jaką jest leasing na start.