Samochód w firmie to nie lada wyzwanie. Powinien być dostosowany zarówno do potrzeb firmy, jak i jej zdolności finansowej. Prowadząc własną działalność gospodarczą, trudno jest uporać się ze wszystkimi obowiązkami bez posiadania dobrego samochodu. Samochód na firmę można, ale nie trzeba kupować z własnych środków, można poszukać alternatywy.

Jakie są alternatywy zakupu samochodu na firmę?

Na początku należy się zastanowić jaki samochód w firmie potrzebujemy. Najlepiej sprawdzają się modele uniwersalne, które nie słyną ze stałego serwisowania oraz niewiele spalają. Ekonomiczny samochód firmowy to podstawa. Wybierać możemy między modelami nowymi oraz używanymi, które są tańsze z racji większego przebiegu i wieku.

Jedną z możliwości jest skorzystanie z kredytu samochodowego. Wnioskując o kredyt celowy, należy przedstawić w banku dokumentacje finansową firmy, która jest niezbędna do sprawdzenia zdolności kredytowej. Bank będzie również sprawdzał firmę w Biurze Informacji Kredytowej jakimi kredytobiorcami jesteśmy oraz w KRD czy nie jesteśmy wpisani na listę dłużników.

Zaleta kredytu samochodowego jest niższe oprocentowanie niż w przypadku innych ofert bankowych. Po uzyskaniu finansowania właścicielem pojazdu pozostaje kredytobiorca, natomiast bank jest wpisany w karcie pojazdu jako współwłaściciel.

W każdym mieście znajdziemy możliwość sfinansowania samochodu. Firmy Szczecin mogą szukać odpowiednich dla nich środków finansowych zarówno korzystając z ofert swoich banków, jak i porad doradców finansowych. W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Jak nie kredyt samochodowy to co?

Innym rodzajem finansowania, za pomocą którego, możemy nabyć samochód na firmę, jest kredyt obrotowy lub kredyt odnawialny. Uruchamiany jest on w rachunku bieżącym, a środki kredytowe można przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Więcej o kredycie obrotowym przeczytacie w tym artykule: Jakie firmy mogą skorzystać z kredytu obrotowego?

Kredyt odnawialny również uruchamiany jest w rachunku bieżącym przedsiębiorstwa. Firmy bardzo często korzystają z możliwości, jakie dają im banki, w których posiadają konta firmowe. Cechą kredytu odnawialnego jest to, że firma może go odnowić w najbardziej dla niej dogodnym momencie.

Firmy coraz chętniej korzystają z leasingu samochodu bądź wynajmu samochodów. Przy leasingu najważniejszą kwestia jest własność samochodu, ponieważ właścicielem pojazdu jest leasingodawca, a leasingobiorca jedynie użytkownikiem. Właścicielem leasingowanego samochodu stajemy się po zakończonej umowie. Atutem leasingu jest możliwość wykupienia samochodu po zakończonym okresie leasingowym przez osobę prywatną.

Podobnie ma się rzecz w wynajmie, gdzie jedynie przez określony czas użytkujemy samochód. Jednak wynajem nie pozwala na wykup pojazdu, po zakończonym okresie użytkowania oddajemy samochód firmie wynajmującej.

 Samochód na firmę

 

Na czym polega odliczenie podatku od zakupu samochodu na firmę?

Kredyt samochodowy może zostać zaciągnięty zarówno przez osobę prywatną prowadzącą działalność gospodarczą, jak i przez przedsiębiorcę prowadzącego firmę. Najważniejszą kwestią, aby uzyskać możliwość prowadzenia odpisów podatkowych jest, aby kredyt samochodowy został przeznaczony na zakup pojazdu, który wejdzie w skład majątku firmy. Może to być jedynie samochód służbowy, który będzie wykorzystywany zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych.

Wszelkie odpisy podatkowe związane z kredytem na samochód firmowy zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu. W kosztach wykazujemy takie elementy kredytu samochodowego jak:

  • prowizje

  • opłaty przygotowawcze

  • opłaty za uruchomienie kredytu

  • opłaty za polisę ubezpieczeniową

  • opłaty rat kredytowych

  • odpisy amortyzacyjne.

Przy kredycie samochodowym, aby można było dokonać odpisów podatkowych z tytułu rat kredytowych, muszą zostać one fizycznie opłacone. Przy leasingu cała rata kredytowa wliczana jest w koszty uzyskania przychodu, natomiast przy leasingu finansowym tylko część odsetkowa.

W jaki sposób amortyzować samochód na firmę?

Przepisy dotyczące amortyzacji samochodu zakupionego w kredycie samochodowym mówią wprost, że do amortyzacji może dojść dopiero w momencie, kiedy samochód zostanie wciągnięty na listę składników firmy. Prowadzenie odpisów amortyzacyjnych nie jest możliwe w wyjątkowych sytuacjach, gdzie to bank jest właścicielem pojazdu.

Właściwie pełna amortyzacja samochodu na firmę możliwa jest gdy firma jest 100 proc. właścicielem auta. Jedynie kredyt bez wskazywania celu umożliwia prowadzenie pełnej amortyzacji. Natomiast, gdy bank posiada 50 proc. udziałów w samochodzie dla firmy, to odpisy amortyzacyjne można prowadzić jedynie do wysokości udziałów.

Przy leasingu operacyjnym oraz wynajmie samochodu odpisy amortyzacyjne spoczywają po stronie firmy leasingowej. Jedynie leasing finansowy pozwala na prowadzanie amortyzacji leasingowanego samochodu.

Możesz również polubić

2 komentarze

  1. Prowadzę małą firmę zajmującą się naprawą samochodów, czy mimo działalności usługowej mogę wyleasingować samochód osobowy?

    1. Panie Andrzeju,
      samochód osobowy jest jednym z najczęściej leasingowych przedmiotów. Prowadzona działalność nie stoi na przeszkodzie w uzyskaniu leasingu, po szczegóły zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *