Marzy się wam nowe mieszkanie, dom na obrzeżach lub wyjazd wakacyjny, ale wasze oszczędności są niewielkie, a w banku nie chcą wam dać kredytu? To, co zazwyczaj stoi na przeszkodzie w uzyskaniu dobrych warunków kredytowych, bez względu na rodzaj kredytu to zdolność kredytowa. Przed każdą decyzją o udzieleniu kredytu bank bada zdolność kredytową, aby sprawdzić czy budżet domowy kredytobiorcy wytrzyma kolejne obciążenie.
Bądź dobrym kredytobiorcę
Dobry kredytobiorca to wiarygodny kredytobiorca, któremu bank bez większych zastrzeżeń udzieli kredytu. Do wyliczeń zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę historię kredytową kredytobiorcy. Jeśli nie jesteś pewien czy przed laty regularnie spłacałeś kredyt lub czy ktoś nie ukradł twojej tożsamości i nie wziął za ciebie kredytu, sprawdź swoją historię w Biurze Informacji Kredytowej. Raz na sześć miesięcy kredytobiorca może sprawdzić swoją historię kredytową, dzięki czemu trzyma rękę na pulsie i wie, że jego karta jest czysta. BIK można sprawdzić logując się online do platformy BIK, która znajduje się tutaj.
Ewentualne zadłużenia mocno obciążają zdolność kredytową, ale nie oznacza to, że nie można brać kredytów. Pusta karta w BIK też nie jest mile widziana. Bank oceniając kredytobiorcę przyznaje mu tzw. punkty scoringowe, czyli porównuje jego sytuację z sytuacją innych kredytobiorców wnioskujących o podobny kredyt. Najważniejsze jest regularne spłacanie kredytowych zobowiązań, dzięki temu kredytobiorca pokazuje, że jest wiarygodnym klientem.
Budowanie zdolności kredytowej można rozpocząć od zaciągnięcia niewielkiego kredytu na sprzęt RTV, sprzęt sportowy czy założenie karty kredytowej. Regularne spłacanie zobowiązań kredytowych buduje dobrą historię kredytową.
Kredyt z rodzicem
Niska zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu. W przypadku kredytu hipotecznego jednym z rozwiązań jest dołączenie do kredytu jednego z rodziców. W przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym rodzice nie muszą być właścicielami nieruchomości. Ich obecność w księdze wieczystej jest obowiązkowa przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym.
Do kredytu hipotecznego, jako współkredytobiorcę można dołączyć również innego członka rodziny jak siostrę czy brata. Połączenie zarobków podniesie zdolność kredytową, a tym samym kredytobiorca uzyska możliwość wnioskowania o wyższą kwotę kredytu.