Uzyskanie kredytu dla firm to zawiła procedura bankowa, dla której potrzeba wiele czasu i energii, a jak wiemy, przedsiębiorcy na nie czasu nie mają. Sama definicja kredytu firmowego nie wiele nam mówi, należy pamiętać, że kredytów firmowych jest wiele i należy je dostosować do potrzeb przedsiębiorstwa. Na inne warunki kredytowania może liczyć nowa firma, a na inne firma z dłuższym stażem na rynku. Poniżej prezentuję procedury bankowe wymagane przy kredytach na firmę.
Jakie firmy mogą wnioskować o kredyt dla firm?
Nie ma idealnego momentu na wnioskowanie o kredyt firmowy, jednak przyjęło się, że takim okresem jest koniec okresu rozliczeniowego. Jednak decyzję o zaciągnięciu kredytu na firmę, należy podjąć kierując się głównie sytuacja finansową przedsiębiorstwa oraz celem kredytowym. Jeśli zamierzamy postawić na rozwój, to będziemy wnioskować o kredyt inwestycyjny lub kredyt technologiczny.
Innymi kategoriami kierują się nowe działalności, które nie mają ani długiego stażu, ani zadowalającej płynności finansowej. Coraz więcej banków udziela kredytów na rozpoczęcie działalności lub kredytów dla nowych firm.
Kredytodawcy w swoich procedurach bankowych uwzględniają możliwość ustanowienia zabezpieczenia kredytu. Jednym z rodzajów zabezpieczeń przy kredytach dla firm może być ustanowienie hipoteki, weksel in blanko lub poręczenie z Funduszu poręczeniowego np. Banku Gospodarstwa Krajowego.
O zabezpieczeniach przy kredytach firmowych pisałem szczegółowo tutaj.
Na specjalne procedury bankowe mogą liczyć zawody zaufania publicznego jak lekarze, prawnicy czy notariusze. Branża uprzywilejowana otrzymuje kredyt firmowy na podstawie oświadczenia o dochodach.
Jakie dokumenty należy dostarczyć przy kredycie dla firm?
Dokumenty wymagane przy wniosku kredytowym na kredyt dla firmy uzależnione są od firmy działalności gospodarczej. Przede wszystkim ważne jest, aby złożyć odpowiednie dokumenty finansowe oraz rejestrowe firmy.
Jednoosobowe działalności gospodarcze prowadzone przez osoby fizyczne i spółki osobowe przy kredycie dla firm w zależności od sposobu rozliczenia się z podatku, dostarczają:
-
Książka Przychodów i Rozchodów za ostatni oraz aktualny rok
-
lub ewidencję przychodu za 2016 i 2017 rok
-
PIT za ostatni rozliczeniowy rok podatkowy
-
spółki cywilne dostarczają umowę spółki.
Inne procedury bankowe dotyczą również spółek z.o.o. oraz akcyjnych. Kredyt dla spółki z.o.o. wymaga dostarczenia umowy spółki.
Przedsiębiorcy zakładając działalność gospodarczą, decydują się na wybór określonego sposobu dokonywania rozliczeń podatku dochodowego. Wybrany model podatkowy przedkłada się na późniejsze możliwości kredytowe. Dokumenty do wniosku kredytu firmowego uzależnione są od firmy opodatkowania.
Prowadząc pełną księgowość należy wykazać przy kredycie firmowym:
-
bilans
-
rachunek zysków i strat za ostatnie 24 miesiące
-
deklarację PIT i CIT.
W przypadku prowadzenia uproszczonej księgowości do kredytu firmowego dostarczamy:
-
PIT-36
-
podsumowanie KpiR
-
tabelę amortyzacyjną.
Firmy rozliczające się na podstawie modelu podatkowego jakim jest ryczałt zobowiązane są do dostarczenia takich dokumentów finansowych jak:
-
PIT-28
-
ostatnia strona ewidencji przychodów za ostatni rok podatkowy
-
ewidencja przychodów za obecny rok podatkowy.
Najmniej dokumentów finansowych przedstawia przedsiębiorca rozliczający się na podstawie karty podatkowej, mianowicie do kredytu dla firm wymagane jest przedstawienie decyzji Urzędu Skarbowego o wysokości podatku dochodowego.